Uvod u projektni menadžment međunarodnih projekata

6. Ključni čimbenici uspjeha projektnog tima

Budući da je istraživanje primjer aktivnosti s pristupom „odozdo prema gore“ (“bottom-up”), prva faza koja uključuje inkubaciju projektne ideje i stvaranje projektnog konzorcija ima ključnu ulogu u procesu podizanja razine sudjelovanja u međunarodnim projektima. No, postoje i drugi faktori koji utječu na uspješnost u prijavljivanju i implementaciji međunarodnih projekata. Za podizanje uspješnosti međunarodnog projektnog menadžmenta, na razini projektnog tima, mogu se identificirati sljedeći ključni faktori (ne nužno u napisanom poretku):

  1. Odgovarajuće informacije o međunarodnim programima i fondovima,
  2. Originalna i ostvariva projektna ideja
  3. Projektna ideja koja se uklapa u određeni program
  4. Umreženost na međunarodnoj razini i partnerstvo na relaciji sveučilište (institut) – industrija
  5. Interdisciplinarnost projektnog tima: uključenost istraživačkih, inovativnih, ali i menadžerskih kompetencija
  6. Upotreba odgovarajućih tehnika i alata projektnog menadžmenta te znanja o upravljanju kompleksnim situacijama u međunarodnim projektima
  7. Aktivno traženje prilika za sudjelovanje u projektima i učenje na dobrim i lošim primjerima iz prakse („lessons learned“)
  8. Definiranje vlastite ”niche” u znanosti i/ili razvoju
  9. Potpora upravljačke strukture institucije i strateška orijentacija institucije kvalitetnim projektima u znanosti i razvoju

Ovdje posebno naglašavamo da je zbog kompleksnosti međunarodnih projekata izuzetno važno da organizacija prepozna prednosti koje ovi projekti donose te na institucionalnoj razini donijeti strategiju uključivanja u međunarodne projekte i sukladno tome osigurati organizacijske uvjete za projektni rad. Nadalje, u procesu pripreme i implementacije projekta treba analizirati i dokumentirati dobre i loše elemente projekta kako bi se iskustva mogla koristiti u budućim projektima.